Az egyház titkai - A Vatikáni Apostoli Könyvtár és a titkos levéltár
A titokzatos dolgok mindig megmozgatják az emberek fantáziáját, és valljuk be, hajlamosak vagyunk a szükségesnél jobban misztifikálni a dolgokat. Akad egy automatizmus az emberekben, miszerint azért nem tudunk valamit, mert eltitkolják előlünk, ez a világ legegyzserűbb konspirációs teóriája. A mai posztban ez igaz is, bár nem leszek egy második Dan Brown vagy egyéb író, próbálok nem nagyon elrugaszkodni a valóságtól.
A legutóbbi posztban írtam az Index-ről, mindenkiben felmerülhetett talán, hogy az engedélyt nem kapott könyvek vajon nyom nélkül megsemmisülhettek, vagy léteznek valahol, valamilyen formában. Ennek kapcsán gondoltam arra, hogy teszek egy kis kitérőt a Vatikán számomra legérdekesebb részére a Vatikáni Könyvtárra.
A Vatikáni Apostoli Könyvtár (Biblotheca Apostolica Vaticana) a római katolikus egyház könyvtára (pontosabban a Szentszék könyvtára, hiszen a reformáció előtt alapították), a Vatikánban található. V. Miklós pápa alapította 1448-ban, 1475-től működik jelenlegi nevén. Eredetileg 350 görög, latin és héber nyelvű kódexet őriztek itt.
A kép forgatható és nagyítható (a forgatáshoz tartsd a képen az egérkurzort és a bal gombot tartsd nyomva, a nagyítás/kicsinyítés a görgővel történik).
Jelenleg a Szentszék könyvtára már 2 részből áll.
Az Apostoli Könyvtár történelmi, jogi, tudományos, teológiai és filozófiai kutatókönyvtár. Bárki szabadon kutathatja, aki megfelelő kutatói okmányokkal rendelkezik, és a kutatásához szüksége van a könyvtár anyagára.
Jelenleg kb. 75 000 kéziratot, 1,1 millió nyomtatott könyvet (köztük 8500 ősnyomtatványt) őriznek itt.
A Könyvtár leghíresebb darabja a Codex Vaticanus, mely a legrégebbi ismert Biblia-kézirat. A Codex Vaticanus a Kr. utáni IV. században keletkezhetett. Eredetileg teljes Biblia lehetett, de hiányosan maradt fenn, az Ószövetség egyes lapjai hiányoznak és az Újszövetség sem teljes.
Az Apostoli Könyvtárból a XVII. században V. Pál pápa választotta le a Vatikáni titkos levéltárat (Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum).
A kép a 400 éves fennállás alkalmából készült 2012-ben.
Egy dolgot tisztázzunk mindenek előtt. A titkos levéltár nem abban az értelemben titkos, ahogy az elsőre tűnhet. A titkossága (amellett, hogy a mai napig vannak olyan részei, melyeket kutatók sem ismerhetnek meg) inkább annak privát jellegére utal. A levéltár a pápa, mint az egyház fejének tulajdona, melyet lemondása, vagy halála esetén utódja örököl. Mindez tetten érhető abban, hogy a Vatikáni Állam dokumentumait is itt őrzik.
Általában történelmi szempontból fontos, esetenként súlyosnak ítélt esetek dokumentumainak tárolására hozták létre az archívumot. Becslések szerint a polcok hossza nyolcvanöt kilométer lehet. Az archívum tartalmaz olyan állami papírokat, levelezéseket, pápai üzleti könyveket, és sok egyéb dokumentumokat is, amelyeket az egyház halmozott fel az évszázadok során.
Ami igazán mindenki fantáziáját (egyben az enyémet is) mozgatja, azok a történelmi dokumentumok.
A levéltárban őrzik például Galilei perének kézírással készített átiratát, Michelangelo levelezését a Szentszékkel, miszerint nem fizették ki a sixtusi kápolnában végzett munkáját, VIII. Henrik válási kérelmét, a Luther Márton 1521-es kiátkozásáról szóló pápai bullát illetve Stuart Mária (vagy I. Mária) skót királynő levelét, melyet a kivégzésére várva írt. Utóbbi kettőt a nyilvánosság számára is megtekinthetővé tették a 2012-es jubileumi kiállításon.
1881-ig a levéltár nem volt sem kutatható, sem látogatható, ekkor XIII. Leó pápa kutatók számára megnyitotta egy részét.
A levéltár legkorábbi darabja a VIII. századból származik, a XIII. századig azonban elég szűkös anyag áll rendelkezésre.
Olvasóterem a levéltárban:
A belépés nem éppen egyszerű:
1. A bejutni szándékozó kutatónak fel kell mutatnia egy ajánlólevelet egy elismert kutatóintézettől, vagy a történelmi kutatás terén elismert személytől.
2. Meg kell adniuk személyes adataikat és a kutatás pontos tárgyát.
3. Nem felsőfokú végzettségű személyek a levéltárba nem léphetnek be.
4. Szigorú előírások korlátozzák a megtekinthető iratok körét, az 1939 utáni iratok például teljes egészében zártak.
A levéltár honlapja közli is a részletes szabályokat.
Archivio Segreto Vaticano - Access and consultation
Remélem érdekes volt nektek is ez a poszt.
Ámen.